Чорнобильська атомна електростанція
26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції пролунав вибух. Влада Радянського Союзу намагалася це приховати. Лише згодом під тиском міжнародної спільноти СРСР був змушений визнати — всього в сотні кілометрів від української столиці Києва сталася одна з найбільших ядерних катастроф в історії.
З того часу навколо зруйнованої станції — зона відчуження шириною 30 км. Площа цієї території — майже 2600 кв. км — як вся країна Люксембург.
30 співробітників АЕС загинули внаслідок вибуху або гострої променевої хвороби протягом кількох місяців з моменту аварії. За оцінками незалежних експертів 500 тис. людей померли від радіації. З території в радіусі 30 км від місця аварії евакуювали понад 100 тис. людей. Участь у гасінні пожежі на ЧАЕС брали 240 тис. осіб. Наразі тут живуть лише поодинокі люди, які відмовилися покидати свої домівки. Натомість спорожнілі міста та села забирає назад природа, а дикі тварини почувають себе в безпеці на тому, що колись було вулицями та площами.
Вже у жовтні 1986-го побудували об'єкт «Укриття». Він мав захистити людство від радіації зруйнованого реактора на десятки років. Однак конструкція виявилася недосконалою. Тому у 2007 про будівництво нового захисту домовилися з французьким консорціумом NOVARKA. Проєкт назвали Новий безпечний конфайнмент або Арка. Будівництво зайняло 7 років. Для цього використали 5,7 тис. труб, 4 тис. вузлових з'єднань та 650 тис. болтів. Висота Арки — 109 метрів. Довжина — 162 метри. Людей, які працювали на проєкті — 10 тис.
У 2016-му Арку завершили будувати збоку від «Укриття», а потім насунули на конструкцію. Вона стала найбільшою у світі рухомою спорудою — її вага понад 36 тис. тонн.
Вже перші роки роботи Нового безпечного конфайнменту показали його ефективність — рівень радіації навколо знизився приблизно в 10 разів. За планом, Арка буде ефективно закривати зруйнований реактор щонайменше 100 років.
Сашко Долгий
Засновник майстерні «ЕFIR», лабораторії «ECHO», ініціатор створення платформи «Womens
Sound», голова дослідницької та освітньої Громадської Організації «Інститут Звуку».
Куратор та учасник національних та міжнародних виставок сучасного мистецтва, проектів,
резиденцій, бієнале. Учасник «Documenta 14» та «Documenta fifteen». Організатор музичних
подій. Автор музики «Sasha Dolgiy». Учасник національних та міжнародних музичних заходів,
фестивалів з унікальним інструментом своєї розробки – «Magnetic Pandora».