Національний музей космонавтики імені Сергія Корольова

Народитися у Житомирі. Вчитися у Києві. Бути безпричинно ув'язненим радянською владою. Підкорити космос. Саме так можна коротко переказати життя видатного конструктора Сергія Корольова.

У цьому будинку в 1907 році він і народився. Вже у 17 років розробив конструкцію свого першого планера, яка була настільки вдалою, що її рекомендували до виробництва. Попри швидке кар'єрне зростання та зацікавленість виключно в науці, Корольова не оминули радянські репресії. Влітку 1938-го його заарештували й згодом засудили на 10 років таборів. Під час допитів його катували й зламали щелепу, яка в умовах ув'язнення неправильно зрослася. Загалом у в'язницях видатний конструктор провів 6 років.

Заступництво відомих льотчиків та науковців допомогло послабити вирок — послаблення полягало в тому, що Корольова перевели в секретне конструкторське бюро, де ув'язнені вчені розробляли літаки та зброю. Навіть у таких умовах українець зміг себе проявити. Вже за кілька років він стає Головним конструктором балістичних ракет. А у 1956-му очолює найбільше в СРСР об'єднання конструкторських бюро. Весь цей час він формально все ще був «ворогом народу» — реабілітували його лише у 1957-му.

Миниатюра записи

Темп 10 наступних років виглядає фантастично:
- запущено перший в історії штучний супутник Землі;
- апарат «Луна-2» вперше досяг Місяця;
- «Луна-3» сфотографував зворотний бік Місяця;
- перша людина у космосі;
- перший груповий політ та взаємодія кораблів «Восток-3» та «Восток-4»;
- перший багатомісний корабель з трьома космонавтами на борту;
- «Венера-2» і перший переліт до іншої планети;
- перший вихід людини у відкритий космічний простір.

При цьому під час останньої події перший космонавт за межами корабля Олексій Леонов заспівав Корольову його улюблену пісню — «Дивлюся на небо та думку гадаю». Так, геніальний конструктор ніколи не забував свою рідну культуру і той маленький будиночок на Житомирщині.

Зараз у ньому — меморіальна експозиція на честь Корольова з його особистими речами. Саме з неї почалася історія Національного музею космонавтики. Його колекція нараховує понад 25 тис. артефактів, серед яких 9 мг місячного ґрунту, спускний апарат корабля «Союз-27», макети «Лунохода-2» і спускного апарату гагарінського «Востока» у натуральну величину, а також польотні речі космонавтів та космічна їжа.

Сам Корольов помер у 1966-му під час хірургічної операції. За деякими даними, йому не змогли вчасно ввести наркоз через дихальну трубку, оскільки заважала зламана під час допитів щелепа…