Собор Святого Василія Великого в Овручі

Ще наприкінці 1 тисячоліття на цьому місці знаменитий київський князь Володимир Великий побудував дерев'яну церкву. А близько 1190-го його нащадки звели тут і кам'яний собор. Споруда вражала усіх, хто її бачив, а в народі цю церкву називали «Золотоверхою», адже її купол був позолочений.

Можливо, саме через багате оздоблення у наступні століття храм неодноразово піддавався розоренню. З роками він занепадав й поступово перетворювався на руїни. У середині XIX ст. значна його частина взагалі впала — від давньоруської церкви залишилося три апсиди й частина північної стіни. То чому ж зараз ми знову бачимо цю древню велич?

Миниатюра записи

Нинішня Святовасилівська церква — результат реставрації на самому початку XX ст. Тоді вдалося провести дійсно ювелірну роботу, адже перед відбудовою організували ретельні розкопки та дослідження. Усі залишки зібрали буквально по цеглині, а матеріали, яких не вистачало, виробляли за старовинними зразками на місцевій цегельні. Вдалося віднайти й зберегти навіть фрагменти фресок XII ст. А хрест для оновленого храму відшукали на горищі іншого місцевого собору.

На засіданні Археологічної комісії повідомлялося: «Не знайдено було тільки ніяких елементів купола, що провалився, мабуть, у середину церкви й був знищений наступними перебудовами, а тому купол довелося спроєктувати тільки на підставі знайдених чотирьох стовпів храму, що визначили його розмір. Висота його припущена згідно із загальною пропорцією храму».

Щоправда, навіть після відбудови пам'ятку чекали непрості часи. Радянська влада до церков ставилася вороже, тож за часів СРСР відновлену святиню передавали військовій частині, дитячому будинку, лікарні, профтехучилищу. Повністю монастир відновився лише у часи Незалежності України.

Мар'яна Клочко

Мар'яна Клочко

Мар'яна Клочко - музичний продюсер, співачка та композитор. Вона працює з несвідомим, експериментуючи з можливостями поєднання вокалу та електроніки. Її творчість зосереджена на експериментальній поп-музиці, натхненній літургійними піснеспівами та рейв-естетикою.

Відома як авторка музики до численних фільмів: "Картина на пам'ять" (2023) Ольги Черних, "Стоп Земля" (2021) Катерини Горностай, "Утопісти" (2022) Ніколь Медвецької (DE), "HORMONAAL" (2023) Пієна ван Грінсвена (NL), "Розірви коло" (2021) Елізабет Сміт, "ПЛЮС ОДИН" (2018) Мирослави Клочко.

У 2021 році отримала премію "Золота дзиґа" від Української кіноакадемії за найкращу оригінальну музику та найкращу пісню у фільмі Катерини Горностай "Зупини Землю".