Собор Святого Юра, Львів

«Хто хоче пізнати правдивий Львів, той Львів, що завжди був український, що завжди боровся за приналежність до своєї рідної землі, той Львів, який ніколи не зневірювався — хай пізнає Львів св. Юра», — писав видатний вчений Григорій Лужницький.

Греко-католицький архикатедральний собор Святого Юра — це дійсно одна з архітектурних домінант Львова, вишуканого міста на Заході України. За даними науковців, перший храм на узгір'ї над містом побудували ще у Середньовіччя. Однак споруда, яку й зараз видно ледве не з будь-якої точки Львова, звели у XVII ст. Архітектор Бернард Меретин був вихований у дусі західноєвропейських архітектурних норм, але при зведенні храму в стилі рококо використав і традиції українського сакрального мистецтва.

Миниатюра записи

Головний фасад прикрашений фігурами святих Атанасія і Льва. Їх, а також досконалу кінну статую Святого Юра змієборця, яка вінчає аттик, виконав загадковий майстер Йоган-Георг Пінзель. Загадковий — адже точно відомо про нього лише одне: це був геніальний скульптор. Але от походження, місце і час народження та смерті невідомі. Втім, Пінзель лишив по собі кілька десятків скульптур, що є справжньою перлиною світового зодчества.

Ну а сам Собор Святого Юра з його шедеврами став багатовіковою резиденцією греко-католицьких архієпископів та патріархів. Вже багато років святиня входить до переліку об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а ще саме тут свого часу зупинявся Папа Римський Іван-Павло II.

Остап Мануляк

Остап Мануляк

Остап Мануляк – український композитор, виконавець, лектор, куратор та організатор різноманітних мистецьких ініціатив, доцент (асист.) кафедри композиції Львівської національної музичної академії.

Він народився у Львові в 1983 році. Вивчав композицію у Львівській музичній академії, а також брав участь у багатьох майстер-класах нової музики. Двічі був стипендіатом програми Gaude Polonia. У 2006 році вивчав композицію, а в 2011 році електроакустичну музику в Студії електроакустичної музики (SME) Краківської музичної академії.

Протягом 2018-2019 навчального року був запрошеним дослідником у Центрі комп’ютерних досліджень музики та акустики (CCRMA) Стенфордського університету (Каліфорнія) як стипендіат програми Фулбрайт.

Співзасновник Мистецького об’єднання НУРТ, директор Фестивалю електроакустичної музики VOX ELECTRONICA та Експериментальної освітньої студії електроакустичної музики (EESEM) Львівської музичної академії, співкуратор Фестивалю аудіовізуального мистецтва TETRAMATYKA.