Свято-Іллінська церква в Суботові
Цю невеличку церкву з Черкаської області бачив кожен українець — принаймні на звороті купюри в 5 гривень. А ще саме це місце відіграло визначну роль в історії України.
Суботів був родовим хутором родини Хмельницьких. Однак у 1648 польський шляхтич Данило Чаплинський спробував захопити селище. Представник Хмельницьких на ім'я Богдан почав чинити опір. Зрештою цей спротив переріс у справжнє повстання й визвольну війну українського народу проти Польщі.
У 1653-му чи, за іншими даними, 1656 році в Суботові побудували церкву святого Іллі. Її стіну одразу зробили завтовшки до 2 метрів, а по периметру розмістили шість бійниць. Окрім культової, храм мав виконувати ще й захисну функцію. А ще — слугувати родинною усипальницею.
У 1657 році саме тут поховали лідера Визвольної війни українців Богдана Хмельницького. Але вже за 7 років поляки розкопали могилу та, ймовірно, викрали тіло — принаймні, про це йдеться в одному з літописів. Після цього Іллінська церква перебувала в занепаді. Реконструкція почалася лише у 1862-му.
Радянська влада теж не надто шанувала релігійну споруду. Спершу тут облаштували клуб, потім — склад. Тільки згодом у церкві відкрили музей на честь Хмельницького.
До речі про нього. У 2019-му під час георадарних досліджень науковці знайшли підземний склеп розмірами 3x1,3 метри й заввишки майже 1,6 метра, викладений зсередини цеглою. Цілком можливо, що це і є усипальниця знаменитого гетьмана Богдана Хмельницького, однак ця таємниця ще очікує на свою розгадку.
Анна Хвиль
Анна Хвиль – саунд-артистка, композиторка, дослідниця. Вона вивчає, як органи чуття і сприйняття взаємодіють між собою, як ці взаємозв'язки створюють умови для соціальних взаємодій та особистого самопізнання. Хвиль закінчила Королівську консерваторію в Гаазі при Інституті сонології, де зараз продовжує працювати. Її робота включає релізи, звукові інсталяції, аудіовізуальні композиції, багатоканальні композиції, аудіопрогулянки та радіошоу.
Голос використаний в композиції: Віра Ібрямова-Сиворакша