Ужгородська синагога

Півтисячоліття в Ужгороді — місті на самому заході України — жила велика єврейська спільнота. Першу синагогу вони побудували ще у 1794 році, однак на початку XX ст. будівля згоріла, тож євреї звернулися до влади з проханням про спорудження нової. Місце виділили на березі річки Уж, і вже у 1904-му тут постала ефектна синагога у романтичному стилі, в який впліталися візантійські та мавританські мотиви. Будівля вражала й технологіями — це перша залізобетонна споруда Ужгорода, — й деталями: фігурними вежами на даху, різноманітними металевими прикрасами, орнаментами.

Однак вже за кілька десятиліть у синагоги настали важкі часи. Під час Другої світової війни німецькі та угорські війська використовували її як конюшню, через що приміщення опинилося в жахливому стані.

Миниатюра записи

Не повернули євреям синагогу й більшовики. Радянська влада вирішила перетворити її на філармонію, а нечисленні євреї Ужгорода, які пережили війну, не могли чинити опір. Заглиблення в центральному фронтоні й балкон замурували стіною з невеличким вікном; мозаїчний купол, через який освітлювалася уся будівля, накрили бляшаною покрівлею; башточки замінили простими колонами. А скрижалі з 10 заповідями Мойсея, що стояли на даху, просто скинули на землю. Загалом і екстер'єр, і інтер'єр будівлі став набагато скромнішим.

Та все ж споруда збереглася, на відміну від сотень інших синагог чи церков, що не пережили нацистів та більшовиків. І навіть зараз, після значної перебудови, продовжує вражати тих, хто бачить цю вишукану старовинну будівлю.

Михайло Романиши

Михайло Романиши

Михайло Романиши (1991) народився у Львові. Автор проєкту «Nature Symphony»; музичний продюсер та засновник Romanyshyn Production; співзасновник інструментального гурту ROCKOKO; голова громадської організації «Мистецькі новації», підприємець. Навчався у Львівській національній музичній академії ім. М. В. Лисенка. Автор симфонічних аранжувань та серії аудіальних перформансів, ґрунтованих на звукових дослідженнях обʼєктів та просторів. Автор музики до кінофільму «13 автобус» за підтримки ДержКіно.