Херсонський обласний художній музей

Цей музей — поєднання одразу двох старовинних красивих історій. Ще у 1890 році український дослідник і громадський діяч Віктор Гошкевич заснував у Херсоні археологічний музей, а у 1909-му передав у дарунок місту цю колекцію з археологічними артефактами, монетами, картинами, древніми іконами та козацькими реліквіями. Згодом саме з цього закладу народиться окремий художній музей.

Паралельно на початку 20 ст. у Херсоні заговорили про будівництво ратуші. Щоб обрати дійсно найкращий проєкт, учасники змагалися інкогніто. В результаті перемогло сплетіння різних архітектурних стилів одеського архітектора Адольфа Мінкуса. Вже у 1907-му перші господарі увійшли в нову ратушу. Тоді в ній розміщувалися міська управа, суд, банк, проходили засідання міського парламенту. Ефектна будівля швидко стала епіцентром міського життя.

Тим часом розвивався і музей, колекція якого щороку поповнювалася новими експонатами. Однак під час окупації Херсону нацистами у часи Другої світової музей було буквально розграбовано. Після звільнення міста директор установи констатував: «Херсонський художній музей треба вважати таким, що припинив своє існування». Втім, заклад відновився фактично з нуля: деякі артефакти вдалося повернути, також допомогли інші музеї.

Миниатюра записи

У 1978-му ці дві історії об'єдналися — приміщення ратуші зайняв Художній музей, який відокремився від краєзнавчого. І продовжив бурхливо розвиватися — станом на 2021 рік колекція нараховувала майже 14 тис. творів мистецтва й була одним з найцікавіших музейних зібрань України.

Однак у 2022-му Херсон знову захопили окупанти. І росіяни діяли так само як і нацисти часів Другої світової. Після деокупації Херсону виявилося, що понад 11 тис. найцінніших експонатів просто викрадені.

Після цього музейна будівля, що є візитівкою міста, вже кілька разів потрапляли під обстріли росіян. Постраждали понад 100 кв.м вікон та фасад пам'ятника архітектури.