Церква Святого Михаїла

У 2013 році 16 дерев’яних храмів карпатського регіону увійшли до знаменитого списку світової спадщини ЮНЕСКО. Вісім із них розташовані в Україні, а ще вісім — у Польщі. Загалом же, за деякими даними, в Україні понад 2500 дерев'яних церков — такої кількості й різноманіття народного сакрального зодчества немає більше ніде в Європі. При цьому фактично кожен такий храм можна назвати дійсно унікальним, адже будували їх у давнину без точних розрахунків й чи то спеціально, чи мимоволі дозволяли собі творчі експерименти.

Причому, хоч дерево і тендітний матеріал, деякі ці церкви б'ють рекорди тої самої давнини. Наприклад, Миколаївська церква у Колодному на самому Заході України. Є свідчення, що її збудували ще у 1470 році. Часи тоді були суворі — і будівля навіть зберігає деякі риси, властиві оборонним спорудам.

Миниатюра записи

А справжня візитівка дерев'яних церков Закарпаття — це Церква св. Михайла в селі Ужок, що увійшла в список ЮНЕСКО. Вона розташована на фоні мальовничих краєвидів, де починається річка Уж, і побудована з ялинових брусів у 1745 році. Дзвіниця є одним цілим з церквою та виступає вище купола. Храм покритий незвичайним майже чорним ґонтом — матеріалом у вигляді плашок фігурної форми, яким покривали дахи. Ця церква належить до найцікавіших споруд бойків — етнографічної групи українців, які живуть в Карпатському регіоні.