Запорізька Січ
Один зі справжніх українських феноменів — козацтво. Люди з усіх верств століттями йшли у безкраї степи Дикого поля за свободою. В результаті на цьому порубіжжі утворилася ціла спільнота вільних воїнів, які самі собою керували й билися за рідну землю.
Серйозний поштовх розвитку козацтва дав князь і авантюрист Дмитро Вишневецький на прізвисько Байда. Його укріплення на Дніпрі стало першою Запорозькою Січчю — легендарною фортецею козаків. Надалі різноманітні обставини змушували змінювати розташування Січі, тож загалом їх було як за різними оцінками сім чи вісім.
З часом козацтво переросло в потужну військово-політичну організацію. Настільки потужну, що на початку 17 ст. вони, наприклад, взяли в облогу Москву і змусили царя підписати вкрай невигідний мир.
Січ діяла так, наче вона була суверенною державою. А у середині 17 ст. козаки взагалі вибороли собі офіційну незалежність і сформували унікальне державне утворення — Військо Запорозьке, побудоване на демократичних засадах. Чимало нинішніх українських населених пунктів — це колишні козацькі зимівники. Так, сучасний Лисичанськ — зимівник Лисичий байрак. Слов'янськ був поселенням Тор, а Маріуполь — козацькою фортецею Домаха. Донецьк знаходиться на території колишніх Олександрівки та Крутогорівки, а Луганськ — це зимівники Кам’яний брід, Красний Яр та хутір Вергунка.
Зухвалі вільні воїни не могли не привертати уваги. З козаками налагоджували стосунки Габсбурги, встановлював контакти Папа Римський. Запорожців навіть кликали на європейські війни. Наприклад, у 1683-му під час однієї з найважливіших битв в історії, коли османи напали на Відень. На допомогу австрійцям поспішило багатотисячне військо, у складі якого були й козаки. Віденський розгром поклав кінець походам турків вглиб Європи, а вдячні австрійці встановили українським воїнам аж два пам'ятники та меморіальну дошку.
А от московити врешті навпаки вирішили знищити козацьку вольницю. У 1775-му їхні війська підступно оточили Запорізьку Січ й зруйнували її. Але пам'ять про безстрашних воїнів, що героїчно билися за свою землю, залишилася живою і через століття.